Kuues päev

Kuues päev

Nädalvahetuse saabudes ja väljakutse lõpu poole on ideaalseks teemaks ka meie keskkond ning selle organiseeritus ja puhtus. Ilmselt saavad paljud nõustuda, et korras kodu võrdub tihti peale ka parema meeleolu ning hingerahuga. Parema meeleolu ja hingerahuga on omakorda lihtsam endale pühenduda, headele harjumustele keskenduda ning tunda end motiveerituna. Uurime asja natuke lähemalt ning selgitame miks see nii on.

Kuigi tuleb tunnistada, et loomulikult ei lahenda puhas keskkond tingimata kõiki meie probleeme, võib see tegelikult igapäevast väljavaadet ja vaimset tervist väga palju mõjutada. Meil kõigil on neid päevi, kus tuleme töölt väsinuna koju ja tahame vaid diivanil vedeleda või voodisse pugeda. Sellistel momentidel on hea teada, et mida organiseeritum on meie keskkond, esiteks seda kergema südamega lubame me endal "vabalt võtta" ja unustame stressifaktorid ning teiseks seda kergem on meil tagasi motiveerituse lainele saada. Ükskõik, kas kannatate stressi all, tunnete end ülekoormatuna või näete vaeva motivatsiooni leidmisega, võib meie ümbrus meie meeleolu dramaatiliselt mõjutada. Seda ei pruugigi küll kohe märgata, kuid see on kindlasti asi, millele tasub mõelda. 

Princetoni neuroteaduste instituudi uuringu kohaselt põhjustab mitme erineva “nägemisstiimuli” olemasolu ühe vaatevälja piires selle, et need stiimulid hakkavad omavahel konkureerima. See tähendab lihtsamalt öeldes seda, et mida rohkem segadust te enda ees näete, seda kergemini on teie aju häiritud ning segaduses, et millisele objektile keskenduda. 

Koristamine ja korrastamine võib meid vaimselt ette valmistada eesootavateks tegevusteks ning anda nende elluviimiseks mõnusa stardi. See on ka justkui üks enesearmastuse vorme - puhta ruumi säilitamine on üks enda eest hoolitsemise ning endale armastuse näitamise viisidest. See paneb meid tundma puhtana, organiseerituna ja seeläbi võimaldab hiljem paremini keskenduda “oma ajale”. Hügieenilisest aspektist vaadatuna siis mida puhtam ruum, seda väiksem on tõenäosus, et kannatate putukate või bakterite käes, soodustades seeläbi oma tervist.

Jagame teiega ka nippe, kuidas lihtsama vaevaga enda kodu pidevalt korras hoida:

LOO ENDALE TOIMIV SÜSTEEM

  • Jälgi erinevaid ruume ja kohti enda kodus, kas mõni neist kipub minema kiiremini segamini kui mõni teine ala? See viitab suure tõenäosusega sellele, et sinu praegune loodud süsteem ei sobi sulle. Näiteks kui sinu riidekapp on alatihti sassis, sest mõne riideeseme ära panek on raskendatud, siis ehk oleks aeg see ümber organiseerida ja sellele riideesemele parem koht otsida. 
  • Erinevate süsteemide proovimine ja ümber organiseerimine on muide täiesti okei. Organiseeri mõni ala kindla reegli järgi ning tule selle juurde mõne kuu pärast tagasi. Alles siis näed kas see lahendus on sulle olnud sobiv või mitte. Kui sa lõpuks avastad just endale sobiva süsteemi, siis lubame, et see muudab teie maailma! 

TEE SÜSTEEMI JÄRGIMINE KOGU PEREKONNA PRIORITEEDIKS
Järgmine samm on panna kogu oma pere loodud süsteemi järgima. Mõelge välja, mis teile sobib, ja pidage sellest kinni. Ehk  on selleks värvi järgi organiseerimine või karbikestele siltide kleepimine - kui kogu perele on süsteem selge, siis on selle järgmine palju lihtsam.

LESS IS MORE
Anna ära/müü maha/viska minema asjad mida sa ei kasuta. See on vast küll nüüd kõigile juba teada-tuntud ja ära leierdatud soovitus, aga mõtle nüüd hoolega läbi, kas oled ikka kõik oma asjad sellise pilguga üle vaadanud? Soovitame iga mõne kuu tagant suuremad kapid taas üle vaadata, et läbi mõelda kas on sinna kogunenud mõni asi, mis üldse kasutust ei leia. Muuseas, mida vähem “ebavajalikke” asju sul on, seda lihtsam on ka igapäevaselt enda ümbrus korras hoida.

UUS SISSE, VANA VÄLJA
Tee endaga kokkulepe, et igakord kui tood enda koju midagi uut, siis saa lahti mõnest samaväärsest vanast asjast. See toimib eriti hästi näiteks riidekapi puhul.

MÄÄRA ENDALE KINDEL AJARAAM 
Uuringud näitavad, et oleme kiiremad koristajad ning segaduse korrastajad, kui meil on selleks kindel ajaraam. Pane endale iga koristustegevuse jaoks taimer - kiire õhtune asjade oma kohale panek: 10 minutit, hommikul köögi korrastamine: 15 minutit, pühapäeval kogu kodu puhastamine: 30 minutit. Meie ajus tekkiv võistlusmoment ning eesmärgistamine aitab tüütu tegevuse kiiremini kaelast ära saada.


Lisaks kodu korrastamisele pööra tähelepanu ka enda tehnika sisu korrastamisele. Pole saladus, et tänapäeval tarbime väga palju infot läbi nutiseadmete ning paratamatult endale märkamatult võib see osutuda väga koormavaks. 

Mõtle läbi need inimesed, keda sa igapäevaselt sotsiaalmeedias jälgid: kas nad tekitavad sinus hea tunde? Kas nad motiveerivad sind? Või pigem tunned negatiivset kadedust või ebavajalikku võrdlusmomenti? Kui vastasid viimasele küsimusele jaatavalt, siis ära pelga teha suurpuhastust enda listides. Jälgi ainult neid inimesi, keda vaadates tekivad sinus positiivsed emotsioonid ning kes sind inspireerivad.

Vaata ka üle milline on sinu telefoni ja arvuti sisu. Ehk on mõned app’id ammu unarusse jäänud ning sarnaste piltide arv galeriis meeletult suureks kasvanud. Jäta enda nutiseadmesse alles ainult need asjad, mis on sulle päriselt olulised ja kasulikud. Samuti korrasta enda mailbox ning pane unsubscribe meilidele, mis sind enam ei huvita. 

Early Bird väljakutse on ideaalne aeg, et keskenduda enda üleüldisele elukvaliteedile, mitte vaid varajasele ärkamisele ning unekvaliteedi parendamisele :)

Meie väljakutse viimase takeoveri teeb Merit Aamisepp. Meritilt saame kindlasti inspiratsiooni kuidas rajal püsida ka nädalavahetusel. Viska pilk peale!


PS! Väljakutse loosist ei ole veel hilja osa võtta - näita enda storydes või postitustes kuidas challengis osalemine siiani läinud on või mida toredat enda nädalavahetuse hommikul tegid. Tag'i meid ära ning kasuta kampaania hashtage #OKearlybird ja #OKchallenge ning juba pühapäeval loosime välja auhinna. Võitja saab endale 100€ väärtuses Omar&Klaus kinkekaardi ning toredaid auhindu meie koostööpartneritelt: Lamberts, Not Your Average, Ööloom, Nocco ja HIIT by Heldemeel. 

Previous post Next post

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published